Monday, April 5, 2010

Powdered Eggs at the BEST price!


I posted a few posts ago about the importance of having powdered eggs in your storage. I have a couple cans in my storage but wanted to beef up my supply by 2-3 more cans (I use a lot of eggs in my cooking!).

After some price comparisons, I have found the least expensive place in Utah to purchase powdered eggs. Macey's is having their case lot sale this week and are having their powdered eggs (2.25 lb. can) for $14.99. This is normally a great deal, but I have found it for even less!

Honeyville Grain (the store--not the online store) is having a powdered egg sale that is good through April 17th. They have their 2.25 lb. can of powdered eggs on sale for $12.04! This is equal to 78 eggs (or $1.85 dozen). This is a little more than regular priced eggs (prices have gone up throughout the years), but these are still an economical item to have in your storage.

Here is there address in case you live close enough to take advantage of this sale:

635 N. Billy Mitchell Road #A
Salt Lake City, UT 84116
Monday-Friday 9 a.m.-6 p.m.
Saturday 10 a.m.-4 p.m.

For those of you out side of Utah, this will help you know what price would be a good deal for you to stock up on. Anything under $15 for a 2.25lb. can is a GREAT deal and worth stocking up your food storage.

18 comments:

JAEAEAJ said...

What do you use powdered eggs in. I want to get to be more educated on how to cook with dry goods but I have idea where to start any thoughts?
Thanks

Jessica said...

Another thing to mention for those of us who cannot access deals on powdered eggs is to learn to use alternatives in baking, such as flax or chia seeds. I assume that powdered eggs are not good for just eating scrambled? I don't know...Just a thought.

Summer Miller said...

I went out there Saturday and thought it was well worth the drive. I've used powdered eggs in recipes just to see if it would be edible in an emergency and my family couldn't tell. I could but it was still fine.

Deals to Meals said...

Powdered eggs are easy to use! You just replace the eggs in your recipes with powdered egg and water (the ratios can be found on the can). This substitution works great in most baked goods, breakfast foods, and other recipes. Cakes, pancakes, cookies, all work perfectly and you can hardly tell they are made from egg powder and not regular eggs. They are not necessarily less expensive than regular eggs, but they are great to have in case of an emergency.

If you are unsure if you would use them, start out buying one can and see how long it takes you to rotate through. If you find you are using them, then stock up again during the next sale.

If you want to just purchase them and put them on your shelf for an emergency, that is okay too! They will last anywhere from 10-20 years on your shelf.

Caroline said...

I'm jealous! The cheapest I have been able to get a can is about $18 (after shipping) and that was a bulk buy with several other friends. Oh to live in UT. :) I have great success in using powdered eggs (and flaxseed substitute) in baked items, but have had hit and miss success with using them for scrambled eggs. Do you have any tips on this? I have fooled my husband with an omelet made soley from powdered eggs and he had no idea, but the next time I tried, they were horrible. I have no idea what I did differently.

Caroline said...

I just saw you only get 78 eggs out of your can, I guess mine was bigger. I got a #10 can and had about the cans says it only contains 96 eggs, but they say to use 2 T per egg. I only use 1 T powder for each egg (on the advice of Walton Feed's site and several food storage blogs I follow) and everything has turned out great. So, I got 192 "eggs" for $16.00 (before shipping). That came to about 8 cents an egg or 96 cents/dozen. At the time I bought it you could usually get fresh eggs for 88 cents/doz on sale, but as you said in your post, it is a nice back up to have in your food storage.

Laura said...

They also have a store in Brigham City. But I don't know if the sale is good there or not. 1080 North Main Suite 101, Brigham City, UT 84302. They also have a store in Chandler AZ and Rancho Cucamonga, CA.

Laura said...

here is theri website http://honeyvillegrain.com. $4.49 ships your whole order.

Deals to Meals said...

That is a great tip to use 1/2 the amount of powdered eggs. I will have to try that in my next recipe. If that is the case, it would double the amount of eggs which would be a significant savings compared to regular eggs.

Also, I have never tried making scrambled eggs with the powdered eggs, but I know it can be done. I will have to give it a try and post about it :) Thanks for the tips!

The Greedy's said...

Just wanted to let the out of UT readers know that right now the honeyvillegrain.com website is having a sale for the email subscribers.

USE the code "nofool" until 6 pm PACFIC time tonight to get 15% off your entire order. That would bring down the per case price online to $14.44. and it still is only $4.49 to ship your entire order.

Just wanted everyone to know, you can order them cheaply too. OH and if you buy a case (6 cans) they're only $12.75 per can!!

The Greedy's said...

I forgot to mention that I also usually use only 1 tbls per egg, unless my mix looks too dry, then I add another 1/2 T plus the water.

Think of it like this:
1 Tbls = 1 MED egg
2 Tbls = 1 EXTRA LARGE egg

Hope that helps.

Chris

Anonymous said...

Just another note about honeyville grain online (for those of us not lucky enough to live within driving distance to the store!)

there is a coupon code you can use:

NOFOOL

10% off of your total (before shipping)

I think it expires tonight, so hurry!

Anonymous said...

d'oh!

somebody beat me to it! (I was the last commenter with the honeyville grain coupon)

I thought is was 10% but maybe it was 15% I placed my order the other day so I don't rember what the discount worked out to.

Hollidays said...

I live out in Tooele and have to price match everything at Wal-Mart (The only store we have out here) Do they sell this at Wal-Mart?

Deals to Meals said...

Yes, Walmart carries powdered eggs. They are around $16-$18 for the 2.25 lb. can. You can always ask them if they will match Honeyville Grains prices and see what they say :)

Emily M. said...

The sale price is also good at the Brigham City store. The older cans of powdered eggs from Honneyville used to print the equivalent of 1 egg= 1 T pwd + 2 T water. I noticed that the newer cans now print 1egg=2 T pwd + 4T water. I use the 1T pwd in all my baking and it works fine. The few times that I have used the pwd eggs for scrambled eggs or for French toast, I noticed that it's not as much as I would normally get for 1 large egg. (The med egg/extra egg info helped. Thanks "The Greedy's"!)
The Honneyville can is 2.25 lbs--curious how much is in the Macey's can.
FYI: The Honneyville can reads: "This product may be stored for up to 12 months opened and resealed, and 5 to 10 years in airtight cans, sealed with an oxygen packet."
Oh how I love my powdered eggs!!! One of my most favorite food storage items!

Julene said...

Winco in Murray had a #10 can of eggs for $13.00. That is a great price. Then you don't have to drive to Honeyville. HTH

Muhammad Amir said...
This comment has been removed by a blog administrator.

KSL News Story--Coupons vs. Deal Shopping

Video Courtesy of KSL.com

Studio 5

Deals to Meals KSL TV News Story

Three Easy Steps to Food Storage