I read about this great trick on a food storage blog http://www.everydayfoodstorage.blogspot.com/ to help your powdered milk taste better. We ran out of milk yesterday and DID NOT want to go to the store to buy more–mostly because I knew I would leave the store spending more than $2.50. So..we made powdered milk, added a T. of vanilla and a little sugar and it tasted MUCH better! It was a great trick! Even my husband didn’t complain 🙂 According to the blog above she said that powdered milk from the Cannery ranges around $1.15 a gallon–that’s awesome!! We might just wait a little longer to buy milk at the store.