Have you ever heard the phrase ‘make your dollar
stretch’?  Of course you have, you’re reading Jordan’s amazing blog! Well, there are a few simple
tips I’ve learned over the years that have really helped my family’s dollars
stretch…especially when it comes to meal planning and shopping. I am excited to share with you a few
of these simple ways you can help your money go further at the grocery store.
 
If you are like my family, we go through WAY too much of
certain items. A few of those items that I can’t seem to keep on hand long
enough are butter, bread, meat, milk and eggs. I feel like I am always pulling
out a pound of butter here and a pound of butter there. Too often I find myself
digging through the depths of our freezer hoping to find one more pound of
butter for a recipe I am making. Well, here in the U.S. a pound of butter costs
anywhere from $2.85-$5.00 a pound—crazy! If you are using a lot of butter, like
me, that can add up very quickly. I am SO excited to share with you my favorite
tip to save money on butter, and many of these other ‘staple’ items!
 

 

Use white bean puree instead of butter and oil.
What? Beans instead of butter?! I promise, it works and it’s awesome! If you do
a lot of baking like I do, pureed white beans makes for a healthy AND
inexpensive replacement for butter. If you are new to using pureed white beans,
here is a
post
where I explain exactly how to do it. Basically you cook hard white
beans in a crock pot until completely tender. Drain the water and then put the
cooked beans in a food processor and puree until smooth (you may have to add a
little bit of water to help them puree easier—don’t add too much though or they
will be too runny).
Once the beans are pureed, put ½ cup measurements of beans
into Ziploc bags. Keep these bags in your freezer and pull out when you are
ready to bake. In a recipe you can replace HALF of the fat in a recipe with
beans. Keep the other half the butter or oil that is called for in the recipe.
Using half white beans will not change the texture of your recipe but will add
nutrients and help keep the cost of your recipes down. Your kids will never know! Here are some of my
favorite recipes where I replace fat with beans:
 
 
Use powdered milk. Besides butter, milk is
another expensive part of a family’s meal plan. 
If you have children like I do, I am sure you go through several gallons
of milk a week. A simple way to cut down on your grocery bill is by replacing
half of your regular milk with powdered
milk
.  When a gallon gets to less
than half of the jug I prepare some powdered milk and pour it into the milk jug
back up to the top. So far my kids haven’t caught on that the milk seems to
keep replenishing itself 😉 Besides using powdered milk for drinking, you can
also use it in your baking.  I use this
trick ALL of the time and love it!! If a recipe calls for a cup of milk in a
recipe, you can add instead 3 Tbls. dry powdered milk and 1 cup water. You
don’t need to mix this before hand, just add the dry ingredients with the dry
ingredients in your recipe and the water with the wet ingredients. It works
great in many recipes. Here are a few of my favorites:
 

 

 
 
 
Make your own bread from scratch. Homemade
wheat bread not only tastes better, but is much less expensive than store
bought. Learn to make homemade breads of all kinds to save you money throughout
the month.

 

 
Use Meat Extenders. Meat is one of the most
expensive parts to a family’s meal. 
Besides going meatless, there are simple ways to help stretch the meat
in your meals so you can use less to feed more people. One of my favorite ways
to do this is with Mexican food. My family of 7 would normally have to use 2-3
lbs. of meat when making a recipe. However, I always add black beans and corn
to my taco meat to make it so I only have to use one pound of meat instead
(that’s a savings of $6-8 each meal!). Not only does it save money but it is
actually healthier too!
 
Another tip, if you enjoy ground beef use half beef
and half turkey. Turkey is $1-$2 less per pound and when added with regular
ground beef you can not tell a difference, and it’s healthier. It’s a win-win!
 
 
Here is a recipe for one of my family’s favorite Mexican
dishes that helps stretch your grocery budget.
 
Mexican Tacos with Black Beans and Corn
Ingredients
  1. 1 lb. lean ground beef or turkey
  2. Taco seasoning, to taste
  3. 1 cup frozen corn, thawed
  4. 1 can black beans, drained
  5. Hard shell tacos or flour tortillas
  6. Shredded lettuce
  7. Shredded cheese
  8. Sour cream
  9. Salsa
Add ingredients to shopping list
If you don’t have Buy Me a Pie! app installed you’ll see the list with ingredients right after downloading it
Instructions
  1. In a sauté pan, turn to medium heat and ground the beef or
  2. turkey until mostly cooked. Season with the taco seasoning, add the tomato
  3. sauce and sour cream and then add the corn and black beans. Simmer until warmed
  4. through and serve on your tacos with your favorite garnishing’s.
Print
Deals to Meals https://www.dealstomealsblog.com/
We also love to use this replacement in these Turkey
Enchiladas
—they are wonderful and healthy!!

 

Besides using corn and beans, you can also use cabbage. Here
is my recipe for Mom’s Sweet
& Tangy Sloppy Joes
where you add shredded cabbage to extend the meat.
It works great and your children won’t even know you have added cabbage and
some extra nutrients.
 
You can also add shredded potatoes to your taco meat as
well. Just microwave your potatoes until tender, peel and then shred the
potatoes into your cooked ground beef. All of these meat extenders help fill
your family up quicker too so they eat less, and you can feed more people on
less 😉
 
Use Powdered Eggs. I know most people have
never used Powdered
Eggs
but I encourage you to give them a try! With egg prices continuing to
rise, having powdered eggs on hand can help save you money on those months your
food budget is tight. You can use powdered eggs in nearly every recipe you use
regular eggs in and they work great! Just like with the white beans, if you use
half regular eggs and half powdered eggs you will never know the difference!
Here are a few recipes where powdered eggs have worked great for me:
 
 
Learn to cook from scratch. Boxed items and
prepared packages will cost you much more than learning to make items yourself.
A muffin mix can cost you up to $4-$5 but if made from scratch would cost less
than $1-$2. Boxed rice sides like Rice Roni will cost you over $1 and if made
from scratch would be pennies. It’s nothing more than rice with seasonings and
a little butter and chicken broth. Pancakes
from a box? Learn to make your favorite breakfast items too to save you lots of
money over time! Our blog has hundreds of homemade family favorite recipes to
help you learn to cook from scratch.
 
Buy items when they are on sale and stock up.
I know I say this all the time, but this is the best trick to cutting down your
food budget.  When items go on sale for
great/red deals on our website, this is the time to head to that store and stock
up
! If it’s an item that can be stored long term, then buy as much as you
can afford of that item and keep it on hand for when you’ll need it in the
future. This way, you will try and reduce the times you have to pay full price
for groceries. Watching for items to go on sale will save you anywhere from
30-75%. This will bring BIG returns throughout the year! If you have questions,
check out Jordan’s blog
post
where she explains how she saves 50% on groceries (without using
coupons!). Or, visit our website or blog to find out the best deals in your area
and get started saving money!
 
See why Jordan chooses to use Deals to Meals to save her BIG money on her groceries!